Szomszédok voltak

Macbeth munka után

Zsinagógát vegyenek!

Sz. Varga Zsuzsanna:
A REALITY TELEVÍZIÓ ÉS A VALÓSÁG
TALÁLKOZÁSA A BONCASZTALON

(Megjelent: Médiakutató - METROPOLIS közös szám, 2001.)

Mintegy két évvel ezelőtt Európából indult hódító útjára, majd Amerikában kapcsolt ötödik sebességre a "reality televíziózás". A "reality" szó "valóság"-ot jelent, az igazság azonban az, hogy a "reality"-nek nevezett programoknak a valósághoz alig van valami közük.

Szinte egy idoben induló, két különbözo musorral robbant be a mufaj: 1999 szeptemberében kezdte sugározni a Big Brothert (Nagy testvér) a holland Veronica kereskedelmi televízió. Itt egy házban összezártak tizenegynéhány résztvevot, a Big Brother pedig figyelte oket, vagyis életük minden apró részletét napi 24 órában vették a kamerák. Naponta félórás epizódokat készítettek a felvételekből, az Interneten pedig állandóan közvetítették a házban történteket. Amerikában a jelenség 1999 augusztusában indult, a Who Wants To Be a Millionaire? (magyarul: Legyen Ön is Milliomos!) címu vetélkedovel, melyet az ABC sugároz. (A játék Nagy-Britanniában született 1998 szeptemberében.) A "reality game show"-nak nevezett musorfajta azóta önálló életre kelt és osztódással szaporodott. A Milliomosnak ma már 45 változatát adják 71 országban. Az USA-ban az 1999-2000-es évadban adásonként átlagosan 29 millió nézőt vonzott a játék. Ezt a sikert próbálta meg felülmúlni a CBS csatorna 2000 márciusában a Survivor (Túlélo) címu "reality" musorral, amelynek azóta már a harmadik folytatását vetítik. A Survivor hatalmas nézettsége, hihetetlen egói és elképzelhetetlen konfliktusai iskolát teremtettek és követésre ösztönözték a többi amerikai tévétársaságot is.

Azóta a "reality programming" néven összefoglalt musorok virágkorukat élik, jelenleg mintegy 30 különféle típusú reality show készül az amerikai televíziókban. Idén a "reality" musorok tovább uralkodnak földön, égen és kábelen. Tavasszal - nyolc éve eloször - az NBC elvesztette csütörtök esti vezeto nézettségét. A Vészhelyzetet - E. R. - majd azt követoen az itthon Jóbarátok címen vetített Friends címu sitcomot kiütötte a Survivor II, a második, ausztrál sorozat.

A "reality televízió" fogalmát tehát az elmúlt két év véste be a köztudatba, de a jelenség korántsem elozmény nélküli a televíziózás történetében.

Amerikai ősei között tarthatjuk számon a PBS (az amerikai közszolgálati csatorna) An American Family (Egy amerikai család) címu dokumentumfilm-sorozatát 1973-ból. Ebben a filmsorozatban egy család hét hónapon keresztül együtt élt a filmkészítokkel, akik 300 órányi filmet forgattak le. Ebbol 12 óra lett a végleges musor hossza. A nézoszám óriási volt abban az idoben: több mint 10 millióan követték hétrol hétre a család életét, a szülok házasságának megromlását és felbomlását, valamint fiuk színvallását homoszexuális hajlamairól.
Ez a dokumentumfilm-sorozat volt a mintája az idén kilencedik évadában járó The Real World-nek is (A való világ, az MTV musora), melyben fiatalokat zárnak össze négy hónapra egy házban, ahol két stáb forgat napi húsz órában. Itt nincs nyeremény, mégis évente több tízezer fiatal jelentkezik a szereploválogatásra.

Érdemes még említést tenni más lehetséges elozményekrol is. Beth Rowen a reality tv nagypapájának nevezi a Candid Camera (Kandi kamera) sorozatokat , amelyek szinte a médium születésétol fogva, 1948 óta musoron vannak, és eredetileg a rádióban születtek meg.

A Kandi kamera filmjeiben az emberek saját magukkal szembesülnek, de az America's Funniest Home Videos (Amerika legviccesebb házivideói) címu sorozatban már bárki mást is filmezhetnek, szülok az alig totyogó gyerekeiket vagy bolondozó kutyáikat, mindezt a tízezer dolláros nyeremény reményében. Ez a musor 1990-ben indult, és azóta már sok-sok utánzója akadt.

A legrégebbi osök között tarthatjuk számon a szappanopera-formátumot bevezeto elso rádiós musort (The Smith Family), majd az elso kvízmusort, amely szintén a rádióban debütált (Information, please). 1946-ban indult az elso network-televíziós* szappanopera Faraway Hills (Messzi hegyek) címmel, majd 1964-ben az ABC csatornán az elso fomusoridoben sugárzott szappanopera, a Peyton Place.

De vajon hogyan függnek össze egymással ezek a mufajok? Mi a kapocs közöttük? Mit jelent pontosan az oly sokat - és nem mindig pozitív értelemben - emlegettet "reality programming" elnevezés? Mi fér bele ebbe a kategóriába és mi marad ki belole? Hogyan árnyalódik a "reality" mufaj? Mi a "reality" musorok viszonya a valósághoz? Mennyire éles és hol húzódik a határ reality show és dokumentumfilm között? Milyen etikai dilemmákkal szembesül a musorkészíto?
A fenti kérdésekre a "reality" televíziós musortípusok egy fajtájának, egy dokumentumfilm-sorozatnak a részletes bemutatásával próbálok választ adni.

1. Műfaji és megnevezési nehézségek
2. Igazság és valóság, dokumentumfilm és reality tv
3. A legigazibb Vészhelyzet
4. Vérbő valóság
5. Etikai dilemmák
6. A cél: tájékoztatás és szórakoztatás
7. A népszerűség okai

8. A magyar valóságkínálat

New York - Budapest, 2001.

 

.