Sz. Varga Zsuzsanna:
A REALITY TELEVÍZIÓ ÉS A VALÓSÁG
TALÁLKOZÁSA A BONCASZTALON
(Megjelent: Médiakutató - METROPOLIS közös szám, 2001.)
1.
Műfaji és megnevezési nehézségek
2. Igazság és valóság, dokumentumfilm és reality
tv
3. A legigazibb Vészhelyzet
4. Vérbő valóság
5. Etikai dilemmák
6. A cél: tájékoztatás és szórakoztatás
…és persze a nézettség: a sorozat egyes epizódjait hetente átlagosan 5 millióan nézik. A Trauma népszerusége miatt - az etikai viták ellenére - ma már a legtöbb kórházban tárt karokkal fogadják a stábot, sot nem egyszer maguk a kórházak ajánlkoznak helyszínnek. Eleinte persze nem így volt, ki kellett vívni az elismerést nemcsak a nézok, hanem az orvosok és a novérek körében is.
Ma már az orvosok többsége úgy gondolja, hogy ezek az egészségügyi "reality" musorok sok hasznos információval szolgálnak a nézok számára. A jobb informáltság kevesebb félelmet és aggodalmat jelent, ha a nézobol páciens válik és szembesül a betegségekkel vagy baleset éri. Ezek a musorok arra ösztönzik a betegeket, hogy merjenek kérdéseket feltenni, és ez jó. Amellett nagyszeru reklámot is jelentenek az orvosoknak és munkájuknak. Valami olyat mutatnak meg, amihez az átlagembernek nincs hozzáférése. Bepillantást engednek a színfalak mögé egy olyan területen, amely mindenkit érdekel, mert mindenkit érint. A betegség misztériuma mögött látni engedik az emberi vonásokat, az életekért küzdo embereket, és ezzel csak növelik az orvosok iránti tiszteletet. Új információkat közvetítenek a betegségekrol, új technológiákról, a balesetek mechanizmusairól, az emberi tettek lehetséges végzetes kimenetelérol. A sok autóbalesetben összetört csont, a banda-harcokban szerzett lott és szúrt sebek fel tudják hívni a figyelmet a biztonsági öv fontosságára és a fegyverek jelentette veszélyre.
"Azok a betegek, akiket filmeztünk és be is kerültek a sorozatba, általában hálásak voltak nekünk - mondja Liane Thompson. - Azt mondták utólag: köszönjük, hogy megmutatták, milyen haszna lehet egy nagyon szomorú és fájdalmas helyzetnek. Hawaii-n egy férfi fejest ugrott az óceánba. Nagyon sekély volt ott a víz és eltörte a gerincét, nyaktól lefelé megbénult. O azért akart bekerülni a filmbe, mert azt gondolta, ha csak egy ember is tanul a történetébol és nem ugrik fejest ismeretlen helyen, akkor már nem volt hiábavaló a szenvedése."
Thompson szerint oktatás és szórakoztatás régebben élesen elváltak egymástól. "Azt gondolom, ez a sorozat azért népszeru, mert egybeolvasztotta ezt a kettot. És ettol újszeru is egyben. Valami, ami képes sok információt gyorsan és érthetoen átadni, és egyszerre szórakoztatni is. Részben dokumentumfilm, részben valóság, részben fikció. Ettol nézheto, ettol sikeres. Ez a jövo útja."
Xackery Irving a két dallasi Trauma-epizódot rendezte az idei évadban, korábban pedig videojournalist-ként dolgozott több más egészségügyi sorozatban. Szerinte ezek a musorok elsosorban szórakozatni kívánnak. "Ezek a musorok drámai és képi izgalommal teli helyzeteket halmoznak fel minoségi kivitelben. Nem hiszem, hogy túl sokan túl sokat tanulnának belolük. Talán csak az orvostanhallgatók… De az igazat megvallva, nem is ez a cél."
7. A népszerűség okai
8. A magyar valóságkínálat
New York - Budapest, 2001.
.