Sz. Varga Zsuzsanna:
A REALITY TELEVÍZIÓ ÉS A VALÓSÁG
TALÁLKOZÁSA A BONCASZTALON
(Megjelent: Médiakutató - METROPOLIS közös szám, 2001.)
1. Műfaji
és megnevezési nehézségek
2. Igazság és valóság, dokumentumfilm és reality
tv
3. A legigazibb Vészhelyzet
4. Vérbő valóság
5. Etikai dilemmák
6. A cél: tájékoztatás és szórakoztatás
7. A népszerűség okai
8. A magyar valóságkínálat
Befejezésül megemlítem, hogy a reality-programok itthon is elindultak a kereskedelmi televíziókban. Részletes vizsgálatuk egy újabb terjedelmes tanulmány témája lehet. A jogdíjjal megvett vetélkedokön kívül (Legyen Ön is Milliomos!, Nincs kegyelem - A leggyengébb láncszem), a többinek az ötletét a musorkészítok egyszeruen átvették külföldrol (Gyerekkórház, Ügyeletes kórház - Az igazi vészhelyzet, Bár, Bázis). Elmondható, hogy igazi sikere mostanáig csak a két kvízmusornak volt. A Legyen Ön is Milliomos az RTL Klubon, A leggyengébb láncszem pedig a TV2-n fej-fej mellett haladnak, szeptemberben és októberben azokon az estéken, amikor egymással versenyeztetve tuzték oket musorra, hasonló nézettséget mutattak.
Magyarországon a nézokért folytatott harc mellett a szukösnek bizonyuló reklámpiac is ösztönzi a tévéket az olcsó, de minoséginek szánt új musortípusokkal való kísérletezésre. A nézoket a csatornához kell vonzani, Magyarországon azonban a legkevésbé sem mindegy, hogy milyen áron. Az USA-ban a csatornák szabadsága e téren nagyobb, egyszeruen több pénzt áldozhatnak új musorokra, hiszen a reklámpiac nagysága miatt a megtérülés is valószínubb.
A tematikus kábelcsatornák és az Internet térhódításával a programválaszték világszerte rohamosan bovült az elmúlt évtizedben, aminek következményeképpen egyre nehezebb a nézot leültetni a képernyo elé és meg is tartani ot a musor ideje alatt. A kereskedelmi tévéknek viszonylag alacsony áron kell színvonalas musorokat készíteniük, amelyek megállják a helyüket a nézokért folyó versengésben . Ugyanakkor a televízióknak a kínálat bovülése és differenciálódása miatt meg kell újulniuk az informálás és a szórakozatás hagyományos területein is. A "reality" programok - változó sikerrel - ezeket a törekvéseket próbálják megvalósítani.
New York - Budapest, 2001.
.